Čo je Ebay

Aby ste lepšie pochopili čo je Ebay, predstavte si to ako jednu obrovskú virtuálnu tržnicu s rozlohou menšieho mesta, v ktorom sú stovky obrovských veľkoskladov, kde nemôžete nakupovať fyzicky, ale iba prostredníctvom webovej stránky. Alebo ako jeden gigantický medzinárodný internetový obchod s viac než milión položkami pôsobiaci v najväčších krajinách sveta.

Samotný výraz Ebay, predstavuje obchodnú platformu, ktorá združuje najväčších renomovaných predajcov a firmy sveta, ktoré cez ebay predávajú svoj tovar väčšinou priamo z výroby, vo veľkých množstvách bez akýchkoľvek prostredníkov a sprostredkovateľov, čím je výsledná cena produktu oveľa nižšia.

Jednotlivé platformy Ebay

Každá väčšia krajina má svoju vlastnú platformu Ebay, so svojím národným jazykom. Napr. nemecký Ebay má adresu Ebay.de, anglický Ebay.co.uk, francúzsky Ebay.fr a pod. Samozrejme Slovensko ani Česko nemá svoj Ebay a nie je isté, či ho niekedy vôbec bude mať. Samozrejme ten najväčší Ebay je americký a má adresu Ebay.com.

Najväčšia platforma americký Ebay.com

Najväčší Ebay je ten americký. Je najznámejší kvôli tomu, že v USA vznikol a je tam obrovská kúpna sila. Nachádza sa na ňom drvivá väčšina tovaru, vďaka tomu, že na ňom predávajú svoj tovar všetci veľkoobchodníci z Ázie, ale aj predajcovia z ďalších veľkých krajín, napríklad z Anglicka, Nemecka, Francúzska a z iných.
Ďalšia výhoda je v tom, že tovar hľadáte v najrozšírenejšom jazyku – v Angličtine a nemusíte ho hľadať napr. vo francúzštine, alebo v nemčine. Na americkom Ebay sú samozrejme ceny v dolároch a platbu potom u nás prepočítavame na eurá. Pričom prepočet na eurá neprebieha presne podľa menového kurzu, ale podľa kurzu externej platobnej spoločnosti, ktorá má na prepočte kurzu svoju maržu. Z tohto dôvodu musíme každú vašu objednávku naceňovať osobitne.

Poštovné zadarmo a menový kurz

Nie je žiadnym tajomstvom, že väčšina tovaru na Ebay má medzinárodné poštovné zadarmo, čiže aj na Slovensko! Najčastejšie ide o položky, ktoré sú do 10 dolárov, ale často ide aj o položky, ktoré sú v desiatkach dolárov.
Z toho dôvodu dochádza k takým bizardným prípadom, že si môžete napr. za 0,5 € kúpiť náušnice, ktoré vám prídu z Číny a to aj vrátane poštovného!
Každého z vás asi zaujíma ako môže byť poštovné zadarmo pri toľkých položkách. Keďže ako všetci dobre vieme väčšina tovaru sa produkuje v Ázií, v krajinách ako Čína, Malajzia, Japonsko a ďalšie, ktorých ekonomika je nastavená na export. Z toho dôvodu, sú poplatky na poštovnom extrémne nízke. Poštovné zadarmo je väčšinou pri lodnej doprave, ktorá prebieha tak, že keď ide tovar z Ázie do Európy, tak tovar je nabalený v zásielkach vo veľkom kontajneri z jednotlivých tovární a potom dorazí do európskeho prístavu v nemeckom meste Hamburg, kde sa kontajneri otvoria a jednotlivé zásielky pošlú lokálnymi poštami. Takto sa cena poštovného minimalizuje a kupujúci ušetrí. Zaujímavosťou je, že ak by ste chceli ten istý balík čo vám príde z Číny poslať slovenskou poštou naspäť, stojí vás to mnohonásobne viac. Čo len dokazuje, ako sú ázijské krajiny prispôsobené ekonomike exportu.

Aukcia vs. pevná cena tovaru

Na Ebay sú dva tipy typy ponuky tovaru:

– Prvá a najrozšírenejšia ponuka je „Buy it now“, čo predstavuje možnosť kúpiť tovar okamžite a za pevnú cenu. Táto možnosť je asi pri cca 70-80% tovaru a je na Ebay najrozšírenejšia.

buy it now 2

Obrázok ponuky s kúpou za pevnú cenu (tlačidlo „Buy it now“)

– Druhá možnosť je tvz. „Bidding“, čo znamená dražba tovaru. Jedná sa o klasický princíp dražby, kde môžete väčšinou 7 dní dražiť cenu tovaru, pričom vyhráva najvyššia ponuka do konca obdobia dražby. Z vlastnej skúsenosti vieme, že tovar, ktorý sa draží je možné kúpiť aj vo formáte „Buy it now“. Často sa stáva, že finálna vydražená suma tovaru je vyššia, ako pri možnosti „Buy it now“ z dôvodu veľkého množstva záujemcov, z tohto dôvodu pre nás nie je tento formát zaujímavý a preferujeme pri objednávkach prvú a najrozšírenejšiu možnosť.

bidding 2

Obrázok ponuky vo forme dražby (tlačidlo „Place bid“)

Tipy na kúpu lacného tovaru z Ebay

V tejto časti si prezradíme, ktoré druhy tovaru sú na Ebay najobľúbenejšie a dozviete sa aj pár tipov na kúpu lacného tovaru.
Asi dvomi najobľúbenejšími a najrozšírenejšími kategóriami sú elektronika s príslušenstvom a oblečenie.

Oblečenie

Na ebay sú veľmi široké možnosti výberu oblečenia od ponožiek až po kožené bundy. Oblečenie sa tiež delí na značkové, alebo neznačkové kusy. Na Ebay môžete kúpiť značkové oblečenie za výpredajové ceny, aj oblečenie ako je Nike, Adidas, Tommy Hilfiger a podobne. V princípe vždy platí, čím je tovar ľahší tak tým je lacnejšie poštovné. Pretože poštovné sa vždy počíta podľa váhy, čiže nová kuchyňa sa vám z Ebay neoplatí :-).

Elektronika a príslušenstvo

Z elektroniky platí to isté, čo pri oblečení čím ľahší tovar tým lacnejšie poštovné, čiže platíte menej za objednávku. Notebooky a mobilné telefóny sa na Ebay moc neoplatí nakupovať, pretože predajcovia na ne neposkytujú 2 ročnú záruku, ktorá je u nás bežná. Najviac sa však oplatí nakupovať príslušenstvo k elektronike a k mobilným telefónom, ktoré je za zlomkové ceny. Napr. kryty na mobil, rôzne káble, náhradné diely k mobilom, k počítačom a rôzne ďalšie príslušenstvo. Samozrejme môžete si tam zohnať tovar, ktorý nie je možné na Slovensku zakúpiť a pod.

Chcem lacný tovar z Ebay!